Personal Info
ID: SVI0007
Name
ឈ្មោះ
Neou Saly
នៅ សាលី
Other Name
ឈ្មោះហៅក្រៅ
Saliv
សាលីវ
Status
Disappeared
ស្ថានភាពគ្រួសារ
បាត់ខ្លួន
CBIO ID
K00590
Source Interview
SVI0007 20050823, Traok village, Preah Ponlea sub-district, Kampong Ro district, Svay Rieng province. Interviewed by Long Dany. Notes: Interviewed with Neou Savy, 75, older sister.
ប្រភពនៃឯកសារ/បទសម្ភាសន៍
អេសវីអាយ០០០៧ ២០០៥០៨២៣, ភូមិត្រោក ឃុំព្រះពន្លា ស្រុកកំពង់រោទិ៍ ខេត្តស្វាយរៀង។ សម្ភាសដោយ ឡុង ដានី។ កំណត់សម្គាល់ៈ ជួបជាមួយ នៅ សាវី អាយុ៧៥ឆ្នាំ ត្រូវជា បងស្រី។
ថ្ងៃ-ខែ-ឆ្នាំ កំណើត
ជំនាន់ខែ្មរក្រហមអាយុ៣២ឆ្នាំ។
Date of Birth
2002???? Svay Rieng, Kampong Ro, Preah Ponlea, Tra
ថ្ងៃ-ខែ-ឆ្នាំ កំណើត
២០០២???? ខេត្ដស្វាយរៀង ស្រុកកំពង់រោទិ៍ ឃុំព្រះពន្ល
Join KR
1970????
ការចូលរួមសកម្មភាពក្នុងសម័យខ្មែរក្រហម
១៩៧០????
Reason to Join KR
Volunteer.
មូលហេតុចូលរួមសកម្មភាពក្នុងសម័យខ្មែរក្រហម
ស្ម័គ្រចិត្ដ
អង្គភាពក្នុងរបបខ្មែរក្រហម(1975-79)
អង្គភាពអ្នកទោសមន្ទីរស២១។
KR Rank(1975-79)
តួនាទីក្នុងរបបខ្មែរក្រហម(1975-79)
អ្នកទោស
ទីតាំងភូមិសាស្រ្តក្នុងរបបខ្មែរក្រហម(1975-79)
មជ្ឈិម«១២»ភ្នំពេញ។
Superior
អ្នកដឹកនាំ
Associates
អ្នកពាក់ព័ន្ធដ៏ទៃទៀត
សេចក្ដីសង្ខេបបទសម្ភាស៏
នៅ សាលី ភេទប្រុស អាយុ៣២ឆ្នាំ បាត់ខ្លួន។ ជួបជាមួយឈ្មោះ នៅ សារី អាយុ៧៥ឆ្នាំ ត្រូវជាបងស្រី។ សាលី មានឪពុកឈ្មោះ ម៉ៅ ចាន់ ម្ដាយឈ្មោះ ប្រាក់ យ៉ុង មានបងប្អូន៦នាក់ មានស្រុក កំណើតនៅភូមិ ត្រោក ឃុំព្រះពន្លា ស្រុកកំពង់រោទិ៍ ខេត្ដស្វាយ រៀង។ សាលី ធ្លាប់រៀនសូត្របានច្រើន តែមិនបានដឹងថាដល់ ត្រឹមណាទេ ឈប់នៅពេលកើតមានរដ្ឋប្រហារទម្លាក់សមេ្ដចសីហនុ ប្រទេសជាតិកើតមានសង្គ្រាម មានយួនចូល មកស្រុកភូមិធ្វើការ ងារជាមួយក្រុមចលនាខែ្មរក្រហមនៅក្នុងពៃ្រ ពេលនោះរស់នៅ ពិបាកណាស់ យួនមានពីរ ប្រភេទមានយួនធៀវគីនិងយួនយៀក កុង។ ប្រជាជនរស់នៅមិនបានសុខមួយកនែ្លងទេ រវល់តែរត់ដោយ សារ មានគ្រាប់ផ្លោងមានយន្ដហោះទម្លាក់គ្រាប់បែក។ នៅឆ្នាំ១៩ ៧០ សាលី បានស្ម័គ្រចិត្ដចូលបម្រើចលនាខែ្មរ ក្រហមខាងស្រុក ប្រសូត្រហើយមានតួនាទីជាអនុលេខាស្រុកកំពង់រោទិ៍។ នៅឆ្នាំ ១៩៧៥ ពេលរបបខែ្មរក្រហម ឡើងកាន់អំណាចទូទាំងប្រទេស សាលី អង្គការបានផ្លាស់ឱ្យមកធ្វើការងារនៅស្រុកប្រសូត្រ មានតួនាទីជាលេខា ស្រុកប្រសូត្រ ហើយអង្គការបានរៀបការ ប្រពន្ធឱ្យឈ្មោះ ថើ ឪពុកម្ដាយបងប្អូនមិនបានទៅចូលរួមការទេ។ ពេលការហើយ សាលី បាននាំប្រពន្ធមកលេងស្រុកកំណើត ដើម្បីបានស្គាល់ឪពុកម្ដាយបងប្អូន។ សាលី បាន នាំប្រពន្ធត្រឡប់ ទៅស្រុកប្រសូត្រវិញ ហើយយូរៗបានជិះម៉ូតូមកតែម្នាក់ឯងមក លេងស្រុកកំណើតហើយបាន ប្រាប់បងប្អូនថា ឱ្យធ្វើការតាម អង្គការចាត់តាំងមិនត្រូវប្រឆាំងទេ។ នៅឆ្នាំ១៩៧៧៧៨ មានរឿងរ៉ាវជា ច្រើននៅខាងភូមិភាគបូព៌ា មានពួកនិរតីមក គ្រប់គ្រងហើយបានចាប់កម្មាភិបាលខែ្មរក្រហមជាច្រើននាក់ច្រកបាវ បោះឡើងលើឡាន។ នៅឆ្នាំ១៩៧៨ សាលី ជាគណៈស្រុក ប្រសូត្រត្រូវអង្គការចាប់ខ្លួនយកទៅបាត់ដែលតាំង ពីពេលនោះ មកបាត់ខ្លួនរហូតដល់ពេលនេះ។ ឪពុកម្ដាយបងប្អូនចំនួន៧នាក់ អង្គការចាប់យកទៅសម្លាប់ចោល អស់ សព្វថៃ្ងនេះនៅតែ ម្នាក់ឯងទេ អស់បងប្អូនហើយ។
Copyright
© DC-CAM
Details
Birth Place And Death Date
Death Place
Father Info
Mother Info
Pre Dk Info
Kr Rank Info
Persecutor And Detension Info
Arrest Info

Rights & Access

Note that the written permission of the copyright owners and/or other rights holders (such as publicity and/or privacy rights) is required for distribution, reproduction, or other use of protected items beyond that allowed by fair use or other statutory exemptions. Responsibility for making an independent legal assessment of an item and securing any necessary permissions ultimately rests with persons desiring to use the item.

Credit Line: Documentation Center of Cambodia's Archives.

Cite This Item

"Documentation Center of Cambodia's Archives"